12 Ekim 2011 Çarşamba

Love Hurts.

"..örneğin aşk acısı psikolojik olarak ele alındığında, bir yakınını kaybetme duygusundan çok daha büyük bir olumsuz gerilime neden oluyor." Diyordu kitapta. Öyle, gerçeklerin esnetilebildiği hep doğru sanılanların yanlış yanlış sanılanların doğru çıkabildiği şu günlerde bile insanlar bir kez ölebiliyor çünkü. Bunun geri dönüşü olmadığı için kabullenmek zorunda kalıyoruz. Ama aşk acısı öyle değil kabullenemem, kabullenemezsin. Bir insanın sadece senin için ölmüş olması, sahip olmak istediğin şeye artık herhangi birinin sahip olabileceği -sen hariç- gerçeği yüzleşmesi zor bir şey.
Sonra bir de Love Hurts var. Ankara'da tam love hurts dinleme havası bugün. Aşk acıtır ama bazen iyi bir acıdır, yaşadığını hissettirir diyor. Aşk iyi bir acı değil, acıtmadığı zaman yaşadığını hissettiriyor halbuki.
Aşk acısı sadece ruhsal bir çöküntü değil, bedenini de acıtıyor. Sanki içini çekiştirip parça parça kopartıyorlarmış gibi, sanki onun boşluğunu kendinle doldurmaya çalışıyormuşsun gibi. Kendini küçücük parçalara ayırıp at boşluğa. Dolmuyor. Dolmaz. O gelene kadar boş kalacak bir boşluk o. Ya da zamanla gelen yeni aşk dolduracak ancak. Öyle bir aşk ki, hem eski yaralarını onaracak, boşluğunu doldurmakla kalmayıp hiç olmamış gibi yapacak hem de yeni yeni yaralar açacak ruhunda; mideni, ciğerlerini hatta beynini bi kenara ittirip kendine yer açacak. İştahını kapatacak, nefesini kesecek, aklını başından alıcak. Öyle bir sahipleniş bu.
***
Aşkın 2 boyutu var, biri gerçek dünyada yaşanan, diğeri kafanın içinde. Ve sıra aşk acısına geldiğinde ikisini de ayrı ayrı yaşıyorsun. Birden fazla kez. Realitede bir kez geliyor korktuğun başına. Ama bitmiyor ki kafanın içinde binlerce kez oynatılıyor o film. Tekrar tekrar ayrılıyorsun ondan, farklı senaryolar yazıyorsun bazen barışıyorsun bile. Film başa dönüyor. Bir daha kırılıyorsun, bir daha acı çekiyorsun. Film başa dönüyor. Bir daha ölüyorsun, bir daha onun sensiz yaşayabildiğini fark ediyorsun. Film başa dönüyor.
"Unut onu!" repliği var bir de hiç eksik edilmiyor. Bilmiyorlar mı aşkta işler öyle işlemiyor. Artık unutmalısın bence'yi duymak çok acıtıyor, en az onun acıttığı kadar.
Acıdan ne kadar kaçarsam o kadar iyi. O yüzden unut onu diyenleri sevmem ben. O yüzden kesin, net cevaplar verebileceği sorular sormam. Ki aslında hiç bir söz kesin değildir. Hiç bir kelime siyah ya da beyaz değildir, gridir hep. Korkak olduğumu düşüneceksiniz belki ama sorun acıdan korkmak değil, beynim beni acıya rağmen ayakta tutabilecek kadar güçlü olduğu zaman gerçekle yüzleşir zaten, elimden tutup kaldıracak biri olduğunu bildiğimde düşmek beni ağlatmaz zaten. O yüzden akışına bırakmak en doğrusu, doğru zaman gelene kadar acıdan uzak durmak en iyisi.
***
Herşeye rağmen aşk güzeldir ama. Yeri geldiğinde acıtmak zorundadır değerini anlayabilmemiz için. Gerçekle sahte aşkı ayırabilmek için. Genelde bütün aşklar aynı başlar çünkü, gerçekliğini bitişi belirler. O yüzdendir hep aşık olduk sanmamız, sonra yanıldığımızı anlamamız.

P.S: Aşk acısı yaşamıyorum, depresyonda da değilim sadece kitapta gördüğüm o söz üzerine yazmak istedim. Bunu da belirteyim:)

4 yorum:

 1. bi de love bites var.
  :)

  aman neyse ki aşık değilmişsin sevindim acı çekiyor olmamana. ama zaten, acı çeker gibi değil de bilimsel bir makale gibi yazmışsın.
  :)

  YanıtlaSil
 2. bazen de love fucks :P ehe çok ayıp oldu :)

  evet, kendimden yola çıkarak aşk acısıyla ilgili gözlemlerimi anlattım diyelim:)

  YanıtlaSil
 3. güzel yazı olmus Luna bi de love hurts eşliğinde okudum ^_^

  **Herşeye rağmen aşk güzeldir ama. Yeri geldiğinde acıtmak zorundadır değerini anlayabilmemiz için. Gerçekle sahte aşkı ayırabilmek için. Genelde bütün aşklar aynı başlar çünkü, gerçekliğini bitişi belirler. O yüzdendir hep aşık olduk sanmamız, sonra yanıldığımızı anlamamız.**
  İşte bu söze katılıyorum ben de hep arkadaşlarıma bu tarzda şeyler derim (:

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederim Volante'cim:) love hurts bende yeri ayrı olan bi şarkıdır aşkın iyi bi acı olduğunu düşünmeme rağmen:)
  Benim gibi düşünen birilerinin olması güzel genelde aman hep de aşık oldum diyosun şeklinde yaklaşımlar oluyo :/

  YanıtlaSil